Darmowa dostawa od 299zł

Zrób zakupy za 299 zł i więcej - dostawa do punktu DPD Pickup wyniesie 0,00 zł

"BPA FREE" Bisfenol A - co to takiego? 3
"BPA FREE" Bisfenol A - co to takiego?

Co to jest Bisfenol A (BPA)?

Od jakiegoś czasu jesteśmy bombardowani informacjami o bisfenolu A. widzimy na produktach kupowanych w sklepie oznaczenie BPA free, bez BPA, produkt wolny od BPA. Patrząc na to oznaczenie nawet nie mając zbyt wiele informacji na jego temat wnioskujemy, że jest to coś bardzo szkodliwego. Faktycznie jest to związek chemiczny uznany za szkodliwy dla naszego zdrowia. Jest to ważne oznaczenie nie tylko dla przyszłych czy obecnych matek, ale dla każdego świadomego konsumenta. Jeśli nie spotkaliście się z tym oznaczeniem albo chcecie odświeżyć wiedzę, zapraszamy do lektury. :)

 

Bisfenol A to związek chemiczny zawarty w plastiku, powodujący jego utwardzenie. Substancja chemiczna z grupy fenoli o nazwie 2,2-bis(p-hydroksyfenylo)propan. Jest to związek słabo rozpuszczalny w wodzie, dobrze zaś w roztworach wodorotlenków litowców, acetonie, etanolu, metanolu, eterze dietylowym i bezwodnym kwasie octowym.
Masowa produkcja plastikowych opakowań sprawiła że BPA mamy praktycznie wszędzie. W opakowaniach produktów żywnościowych, w butelkach napojów i wody butelkowanej, w produktach medycznych np. kroplówki a nawet w paragonach. Jeszcze do niedawna wszystkie akcesoria dla dzieci: butelki, smoczki itp. były produkowane z tworzyw w których zawarty był BPA. Obecnie na terenie Unii Europejskiej stosowanie BPA do produkcji butelek dla dzieci jest zakazane. Nie zmienia to faktu, że otacza on nas z każdej strony. To do nas należy decyzja jakie produkty wybieramy. W sklepach pojawia się coraz więcej towarów pakowanych w opakowania bez tej substancji. Zrezygnujmy z picia wody butelkowanej. Aktualnie bardzo rozsądnym rozwiązaniem jest picie wody filtrowanej. Wodę możemy filtrować w dzbankach filtrujących lub butelkach z filtrem przez baterie filtrujące, systemy uzdatniania wody, system odwróconej osmozy. Dzbanki i butelki są wytwarzane z tworzyw w zupełności wolnych od BPA (BPA Free). Dlatego ich stosowanie jest bezpieczne dla naszego zdrowia. Wszystkie wspomniane sposoby na filtrowanie wody dostępne są w sklepie Aquamelior.
Badania dowodzą iż bisfenol A a może zakłócać metabolizm ludzkiego organizmu. jest silnie reaktywnym związkiem i łączy się z innymi związkami chemicznymi, efektem działania bisfenolu może być np. jest otyłość. Przerażający jest fakt, że bisfenol stanowi niebezpieczeństwo dla kobiet w ciąży oraz niemowląt, może on u nich powodować nadpobudliwość, niedorozwój mózgu oraz większa podatność do rozwijania się nowotworów. Ponadto bisfenol A może wpływać negatywnie na układ krążenia i kondycję serca człowieka.

Jak bisfenol A wpływa na organizmy żywe?

Amerykański biolog Fred vam Saal, profesor nauk biologicznych z University of Missouri-Columbia zajmuje się badaniami nad tą toksyczną sybstancją. Jego odkryciem jest, że związek ten ma wpływ na metabolizm ludzkiego organizmu. Jego badania naukowe dowiodły, iż efektem działania bisfenolu  jest otyłość. Zauważył także, że reaguje on z receptorami estrogenu. Ważne, by zwrócić szczególną uwagę na to, że bisfenol stanowi zagrożenie dla kobiet w ciąży oraz niemowląt (może powodować nadpobudliwość, niedorozwój mózgu oraz skłonność do rozwijania się nowotworów).
To jedynie początek długiej listy..
Jest szereg innych dolegliwości bezpośrednio związanych z obecnością tej substancji w organizmie.
 Są to m.in.:
– zaburzenia funkcjonowania hormonów tarczycy,
– zwiększone ryzyko zachorowania na raka,
– zwiększone ryzyko zachorowania na raka piersi,
– zaburzenia libido i problemy z erekcją,
– zwiększone ryzyko zachorowania na raka prostaty.

Jak ograniczyć wpływ BPA na nasz organizm?

Nie bierzcie bez potrzeby paragonów, ta rada chyba spodoba się wszystkim którzy nie koniecznie lubią plątające się w kieszeniach i portfelu papierki. Może się to wydawać absurdalne ale przez dotyk bisfenol może przenikać przez skórę do organizmu.
Wspomniana rezygnacja z picia wody butelkowanej.
Nie należy podgrzewać opakowań plastikowych, przechowuj żywność w plastikowych opakowaniach w temperaturze max pokojowej. Chodzi tu np. o pozostawianie butelek z wodą czy pudełek z jedzeniem w samochodzie w letni dzień.
Staraj się kupować jak najmniej plastiku, wybieraj opakowanie wolne od BPA, stawiaj na świeże produkty nie mrożonki pakowane w plastikowe torby.

Zastanawiające jest to że mając potwierdzenie w badaniach o szkodliwości tej substancji, nie wszystkie kraje zabroniły jej stosowania. Jedyna nadzieja w tym iż coraz większa liczba producentów, chcąc zadbać do swoich klientów, wyeliminuje ten niebezpieczny związek z procesu produkcji.

Gdzie ukrywa się bisfenol A?

Tak naprawdę wcale się nie ukrywa, bo jest niemalże wszędzie! Cytując fragment artykułu The Times: „ Jeśli nie masz BPA w swoim organizmie, nie żyjesz w świecie współczesnym”.
BPA jest wykorzystywany do produkcji tworzyw sztucznych, poliestrów i żywic. Bisfenol  stosowany jest także w przemyśle spożywczym i kosmetycznym jako przeciwutleniacz.
Oznacza to, że znajduje się dookoła nas i nie sposób już się od niego uchronić. Nie tylko przenika do pożywienia przez opakowanie, jest on także wchłaniany przez skórę.
Można jednak ograniczyć kontakt z nim, np. poprzez rezygnację z:
plastikowych butelek i opakowań – unikać należy tych oznaczonych symbolami 03 PVC oraz 07 O – przy ich produkcji wykorzystuje się BPA, bezpieczne są oznaczone symbolem 05 PP.
Jeśli plastik jest wolny od bisfenolu, producent na pewno pochwali się tym dodając oznaczenie, np. BPA free J,
metalowych puszek – pokrywają je żywice, które zawierają BPA (przez jeden rok zużywane jest w ten sposób 3 mln. ton  tego związku), warto wyeliminować z codziennego użytku konserwy czy napoje w puszkach,
paragonów, wydruków z bankomatu, faksu – pokryte są BPA, nie da się raczej od nich ustrzec;), ale by zmniejszyć kontakt z substancją należy często myć ręce.


Choć coraz więcej osób zwraca uwagę na jakość pożywienia czy nawadniania, to równie istotne jest opakowanie, a co za tym idzie związki, które przedostają się do wewnątrz.

Bądźmy czujni i ostrożni i sami decydujmy, na ile to możliwe;)! Jest coraz więcej produktów bardzo dobrej jakości o łatwym dostępie, wystarczy po nie sięgnąć. :) 

 

Wiele z nich znajdziecie w naszej kategorii - dzbanki filtrujące

Dodaj komentarz:

Komentarze do wpisu (3)

24 lutego 2021

Bardzo ważne informacje , bo nasze społeczeństwo dalekie jest jeszcze od wiedzy , jak wyżej. środki masowego przekazu mówią niewiele lub wcale na temat śmiercionośnego plastiku , który opanował nasz kraj i świat. Dziękuję za ten artykuł !

17 stycznia 2022

Ciekawe, ale dlaczego nigdzie się o tym nie słyszy

17 stycznia 2022

Ciekawe ale nie słyszymy o tym prawda?

Tagi
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium