Rabaty na dostawę

Zrób zakupy za 100 zł i więcej - dostawa do punktu Poczty Polskiej wyniesie 6,50 zł.

Zrób zakupy za 199 zł i więcej - dostawa do punktu Poczty Polskiej wyniesie 0,00 zł

"BPA FREE" Bisfenol A - co to takiego? 1
"BPA FREE" Bisfenol A - co to takiego?

Co to jest Bisfenol A (BPA)?

Od jakiegoś czasu jesteśmy bombardowani informacjami o bisfenolu A. widzimy na produktach kupowanych w sklepie oznaczenie BPA free, bez BPA, produkt wolny od BPA. Patrząc na to oznaczenie nawet nie mając zbyt wiele informacji na jego temat wnioskujemy, że jest to coś bardzo szkodliwego. Faktycznie jest to związek chemiczny uznany za szkodliwy dla naszego zdrowia.

 

Bisfenol A to związek chemiczny zawarty w plastiku, powodujący jego utwardzenie. Substancja chemiczna z grupy fenoli o nazwie 2,2-bis(p-hydroksyfenylo)propan. Jest to związek słabo rozpuszczalny w wodzie, dobrze zaś w roztworach wodorotlenków litowców, acetonie, etanolu, metanolu, eterze dietylowym i bezwodnym kwasie octowym.
Masowa produkcja plastikowych opakowań sprawiła że BPA mamy praktycznie wszędzie. W opakowaniach produktów żywnościowych, w butelkach napojów i wody butelkowanej, w produktach medycznych np. kroplówki a nawet w paragonach. Jeszcze do niedawna wszystkie akcesoria dla dzieci: butelki, smoczki itp. były produkowane z tworzyw w których zawarty był BPA. Obecnie na terenie Unii Europejskiej stosowanie BPA do produkcji butelek dla dzieci jest zakazane. Nie zmienia to faktu, że otacza on nas z każdej strony. To do nas należy decyzja jakie produkty wybieramy. W sklepach pojawia się coraz więcej towarów pakowanych w opakowania bez tej substancji. Zrezygnujmy z picia wody butelkowanej. Aktualnie bardzo rozsądnym rozwiązaniem jest picie wody filtrowanej. Wodę możemy filtrować w dzbankach filtrujących lub butelkach z filtrem przez baterie filtrujące, systemy uzdatniania wody, system odwróconej osmozy. Dzbanki i butelki są wytwarzane z tworzyw w zupełności wolnych od BPA. Dlatego ich stosowanie jest bezpieczne dla naszego zdrowia. Wszystkie wspomniane sposoby na filtrowanie wody dostępne są w sklepie Aquamelior.
Badania dowodzą iż bifenol A a może zakłócać metabolizm ludzkiego organizmu. jest silnie reaktywnym związkiem i łączy się z innymi związkami chemicznymi, efektem działania bisfenolu może być np. jest otyłość. Przerażający jest fakt, że bisfenol stanowi niebezpieczeństwo dla kobiet w ciąży oraz niemowląt, może on u nich powodować nadpobudliwość, niedorozwój mózgu oraz większa podatność do rozwijania się nowotworów. Ponadto bisfenol A może wpływać negatywnie na układ krążenia i kondycję serca człowieka.

Jak ograniczyć wpływ BPA na nasz organizm?

Nie bierzcie bez potrzeby paragonów, ta rada chyba spodoba się wszystkim którzy nie koniecznie lubią plątające się w kieszeniach i portfelu papierki. Może się to wydawać absurdalne ale przez dotyk bisfenol może przenikać przez skórę do organizmu.
Wspomniana rezygnacja z picia wody butelkowanej.
Nie należy podgrzewać opakowań plastikowych, przechowuj żywność w plastikowych opakowaniach w temperaturze max pokojowej. Chodzi tu np. o pozostawianie butelek z wodą czy pudełek z jedzeniem w samochodzie w letni dzień.
Staraj się kupować jak najmniej plastiku, wybieraj opakowanie wolne od BPA, stawiaj na świeże produkty nie mrożonki pakowane w plastikowe torby.

Zastanawiające jest to że mając potwierdzenie w badaniach o szkodliwości tej substancji, nie wszystkie kraje zabroniły jej stosowania. Jedyna nadzieja w tym iż coraz większa liczba producentów, chcąc zadbać do swoich klientów, wyeliminuje ten niebezpieczny związek z procesu produkcji.

Dodaj komentarz:

Komentarze do wpisu (1)

24 lutego 2021

Bardzo ważne informacje , bo nasze społeczeństwo dalekie jest jeszcze od wiedzy , jak wyżej. środki masowego przekazu mówią niewiele lub wcale na temat śmiercionośnego plastiku , który opanował nasz kraj i świat. Dziękuję za ten artykuł !

Tagi
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl