Rabaty na dostawę

Zrób zakupy za 100 zł i więcej - dostawa do punktu Poczty Polskiej wyniesie 6,50 zł.

Zrób zakupy za 199 zł i więcej - dostawa do punktu Poczty Polskiej wyniesie 0,00 zł

Bisfenol A (BPA) – co to takiego i dlaczego warto zwrócić na niego uwagę? 0
Bisfenol A (BPA) – co to takiego i dlaczego warto zwrócić na niego uwagę?

Noworoczny czas sprzyja zwolnieniu i zatrzymaniu się.
To czas kiedy łatwiej jest nam zweryfikować swoje wartości czy sposób życia. 
Korzystając z tego okresu przygotowaliśmy małą pigułkę wiedzy na temat jednej z toksycznych substancji, która znajduje się blisko nas. 

Nasi stali klienci na pewno mieli okazję nie raz spotkać się z opisami produktów na naszej stronie, np. BPA 0%, wolny od bisfenolu A, BPA free.
Są wśród nich m.in. butelkidzbanki polskiej firmy Dafi, czy filtry lub wkłady Filter Logic.


Jest to ważne oznaczenie nie tylko dla przyszłych czy obecnych matek, ale dla każdego świadomego konsumenta. Jeśli nie spotkaliście się z tym oznaczeniem albo chcecie odświeżyć wiedzę, zapraszam do lektury. :)


Bisfenol A


Bisfenol A został odkryty w 1891 roku. BPA oznacza związek chemiczny grupy fenoli o nazwie 2,2-bis(p-hydroksyfenylo)propan.
Jego powszechne stosowanie nie jest w Polsce zakazane. Do tej pory przepis o zakazie stosowania występuje w Korei, Japonii, Kanadzie i niektórych stanach USA. Nieliczne kraje w Europie również zaczynają go wprowadzać. W Polsce jednak wciąż nie zapadła decyzja o zaprzestaniu stosowania BPA, należy zatem samodzielnie i świadomie podjąć decyzję o kupowanych produktach.
Od 1 marca 2011 roku na terenie Wspólnoty Europejskiej funkcjonuje zakaz używania bisfenolu A w produkcji butelek dla dzieci. Wprowadzono go z racji na obawy związane z niekorzystnym wpływem tej substancji na zdrowie niemowląt. Podstawę prawną stanowi dyrektywa 2011/8/EU, na bazie której od czerwca 2011r. zabroniona jest sprzedaż i import na rynek unijny butelek dziecięcych zawierających tę substancję.

 

Jak bisfenol A wpływa na organizmy żywe?


Amerykański biolog Fred vam Saal, profesor nauk biologicznych z University of Missouri-Columbia zajmuje się badaniami nad tą toksyczną sybstancją. Jego odkryciem jest, że związek ten ma wpływ na metabolizm ludzkiego organizmu. Jego badania naukowe dowiodły, iż efektem działania bisfenolu  jest otyłość. Zauważył także, że reaguje on z receptorami estrogenu. Ważne, by zwrócić szczególną uwagę na to, że bisfenol stanowi zagrożenie dla kobiet w ciąży oraz niemowląt (może powodować nadpobudliwość, niedorozwój mózgu oraz skłonność do rozwijania się nowotworów).
To jedynie początek długiej listy..
Jest szereg innych dolegliwości bezpośrednio związanych z obecnością tej substancji w organizmie.
 Są to m.in.:
– zaburzenia funkcjonowania hormonów tarczycy,
– zwiększone ryzyko zachorowania na raka,
– zwiększone ryzyko zachorowania na raka piersi,
– zaburzenia libido i problemy z erekcją,
– zwiększone ryzyko zachorowania na raka prostaty.

 

Gdzie ukrywa się bisfenol A?

 

Tak naprawdę wcale się nie ukrywa, bo jest niemalże wszędzie! Cytując fragment artykułu The Times: „ Jeśli nie masz BPA w swoim organizmie, nie żyjesz w świecie współczesnym”.
BPA jest wykorzystywany do produkcji tworzyw sztucznych, poliestrów i żywic. Bisfenol  stosowany jest także w przemyśle spożywczym i kosmetycznym jako przeciwutleniacz.
Oznacza to, że znajduje się dookoła nas i nie sposób już się od niego uchronić. Nie tylko przenika do pożywienia przez opakowanie, jest on także wchłaniany przez skórę.
Można jednak ograniczyć kontakt z nim, np. poprzez rezygnację z:
- plastikowych butelek i opakowań – unikać należy tych oznaczonych symbolami 03 PVC oraz 07 O – przy ich produkcji wykorzystuje się BPA, bezpieczne są oznaczone symbolem 05 PP.
Jeśli plastik jest wolny od bisfenolu, producent na pewno pochwali się tym dodając oznaczenie, np. BPA free J,
- metalowych puszek – pokrywają je żywice, które zawierają BPA (przez jeden rok zużywane jest w ten sposób 3 mln. ton  tego związku), warto wyeliminować z codziennego użytku konserwy czy napoje w puszkach,
- paragonów, wydruków z bankomatu, faksu – pokryte są BPA, nie da się raczej od nich ustrzec;), ale by zmniejszyć kontakt z substancją należy często myć ręce.


Choć coraz więcej osób zwraca uwagę na jakość pożywienia czy nawadniania, to równie istotne jest opakowanie, a co za tym idzie związki, które przedostają się do wewnątrz.

Bądźmy czujni i ostrożni i sami decydujmy, na ile to możliwe;)! Jest coraz więcej produktów bardzo dobrej jakości o łatwym dostępie, wystarczy po nie sięgnąć. :) 

 

Wiele z nich znajdziecie w naszej kategorii - butelki i dzbanki filtrujące

 

 


Źródło:
biotechnologia.pl
badania.net

Dodaj komentarz:

Komentarze do wpisu (0)

Tagi
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl