Środek do czyszczenia piekarnika
Tłuste plamy, spalenizna – czyszczenie przypalonego piekarnika nie jest prostym zadaniem, zwłaszcza jeśli nie chcesz przy okazji uszkodzić jego powierzchni. Co zrobić, gdy domowe sposoby nie pomagają? Wystarczy użyć profesjonalnych środków do czyszczenia piekarnika, których skład jest tak opracowany, aby poradzić sobie z nawet najsilniejszymi zabrudzeniami. Jednocześnie specjalistyczna chemia domowa jest bezpieczna zarówno dla czyszczonego urządzenia, jak i dla zdrowia użytkowników – jest przeznaczona do kontaktu z żywnością. A jaki płyn do mycia piekarnika wybrać? Warto stawiać na sprawdzonych producentów, takich jak Whirlpool, którzy doskonale wiedzą, jak opracować skuteczny środek. Płyn do piekarnika musi posiadać działanie odtłuszczające, zmiękczać przypalone resztki jedzenia, a także chronić powierzchnię (nie może jej rysować). Dodatkowo preparat do mycia piekarnika sprawdzi się także podczas usuwania zabrudzeń z blachy do pieczenia.
Czyszczenie piekarnika
Nie wiesz, jak poradzić sobie z przypalonym piekarnikiem? A może sprzęt już dawno nie był czyszczony i na jego ściankach zalegają tłuste osady, kawałki przypieczonego jedzenia? Czyszczenie piekarnika nie będzie prostym zadaniem, ale można sobie z tym poradzić. Podczas codziennego mycia, często wystarczą domowe sposoby. Najpopularniejszym z nich jest użycie wody z octem wymieszanej w proporcjach 50:50. Taka mieszanka zmiękcza brud, ułatwia usuwanie tłustych plam. A czy da sobie radę z mocniejszymi zabrudzeniami, przypalonym sprzętem? Nie zawsze, dlatego warto mieć w zanadrzu specjalistyczny płyn do czyszczenia piekarnika. To szybka i skuteczna metoda, najczęściej wystarczy rozprowadzić preparat do czyszczenia piekarnika na powierzchni, chwilę poczekać i zetrzeć wszystkie osady. Bez szorowania, które mogłyby porysować ścianki. Jeśli masz urządzenie z funkcją czyszczenia parowego, możesz sobie jeszcze bardziej ułatwić to zadanie. Wystarczy, że wlejesz wodę do dedykowanego pojemnika i uruchomisz odpowiedni program. Para wodna spowoduje, że brud ulegnie rozmoknięciu, a po zakończeniu pracy programu, trzeba już tylko dokładnie przetrzeć środek, aby zebrać wszystkie zabrudzenia. Jeśli okaże się, że niektóre z nich są wyjątkowo trudne w usunięciu, możesz dodatkowo zastosować płyn do mycia piekarnika.
Jak wybrać środek do czyszczenia piekarnika?
Domowe sposoby, a także uniwersalna chemia domowa nie zawsze wystarczą, aby dokładnie wyczyścić piekarnik – zwłaszcza taki, który dawno nie był myty. Wtedy często najlepszym rozwiązaniem jest płyn czy pianka do czyszczenia piekarnika. Dedykowana chemia ma tę przewagę, że jej skład opracowywany jest z myślą o konkretnych rodzajach zabrudzeń, dzięki czemu wykazuje silniejsze działanie. Oprócz tego składniki aktywne najczęściej są skoncentrowane, aby od razu atakować źródło problemu. Zwykle wystarczy rozprowadzić produkt i odczekać maksymalnie kilka minut, a nie kilka godzin, jak w przypadku domowych metod. I co najważniejsze, płyn do czyszczenia piekarników jest bezpieczny dla powierzchni, nie odbarwia jej, ani nie rysuje (takie ryzyko jest np. podczas zbyt intensywnego wcierania sody oczyszczonej).
Jak wybrać profesjonalny płyn do czyszczenia piekarników?
Jeśli chcesz mieć pewność, że będzie skuteczny, stawiaj na sprawdzonych producentów. Zwróć uwagę, czy ma działanie odtłuszczające, a także, czy wykazuje właściwości ochronne. Wygodnym w użyciu rozwiązaniem jest pianka do czyszczenia piekarnika, która rozpuszcza zabrudzenia. Ważne jest także to, aby płyn do mycia piekarników nie pozostawiał nieprzyjemnego zapachu.
Czyszczenie szyby i blachy piekarnika
Sporym wyzwaniem może być również mycie pozostałych elementów sprzętu. Czyszczenie blachy piekarnika jest stosunkowo proste – wystarczy użyć tego samego środka, co do usuwania zabrudzeń z urządzenia. To najlepsze wyjście, gdy jest ona przypalona. Możesz też umyć blachę w zmywarce, o ile wymiary urządzenia na to pozwalają. Do czyszczenia szyby piekarnika można użyć uniwersalnego płynu do okien lub, jeśli na powierzchni znajdują się tłuste plamy, wazeliny, która je zmiękczy i ułatwi drugi etap czyszczenia. Czasami konieczne będzie też rozkręcenie drzwi piekarnika i umycie szyby od środka – w tym wypadku zawsze zalecamy stosowanie się do instrukcji sprzętu.