Darmowa dostawa od 299zł

Zrób zakupy za 299 zł i więcej - dostawa do punktu DPD Pickup wyniesie 0,00 zł

Filtrowanie Wody w Basenie i Jacuzzi - Poradnik 0
Filtrowanie Wody w Basenie i Jacuzzi - Poradnik

Filtrowanie wody w basenie i jacuzzi.

Proces filtrowania wody w zamkniętym zbiorniku jakim jest basen czy jacuzzi ma decydujący wpływ na estetykę oraz bezpieczeństwo użytkowania basenu. Służą do tego specjalistyczne filtry, różniące się sposobem oczyszczania wody oraz wydajnością i wieloma innymi parametrami, które mają wpływ na ich zastosowanie i przeznaczenie.

Wielu właścicieli basenów i jacuzzi nie przykłada zbyt dużej uwagi do tych elementów wymiennych, co stanowi duży błąd, który może wywołać kosztowne awarie związane z całym zbiornikiem wodnym. Wybór prawidłowego modelu wcale nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Na rynku znajdują się setki mniej i bardziej polecanych modeli, a wybór odpowiedniego jest nie lada wyzwaniem nawet dla profesjonalnych firm zajmujących się konserwacją zbiorników basenowych.

 

Rodzaje filtrów do basenów

Poszczególne filtry do basenów różnią się między innymi budową, która wpływa na sposób ich użytkowania. Wśród najbardziej popularnych znajdują się wśród nich warianty papierowe, kartuszowe oraz piaskowe. Warianty papierowe i kartuszowe są dedykowane głównie do małych i średnich basenów, zazwyczaj przydomowych i ogrodowych, które nie wymagają dużej wydajności i przepływu. Takie filtry są wykonane z papieru z wieloma dziurkami o różnej średnicy na jego powierzchni, które mają przepuścić wyłącznie czystą wodę, a zatrzymać wszelkie zanieczyszczenia i brud. Modele piaskowe są znacznie bardziej zaawansowane technicznie. W ich budowie znajdziemy bowiem odpowiednią ilość czynnika filtrującego, takiego jak piasek lub inne wyselekcjonowane surowce, które zachwycają klientów bardzo dużą trwałością i wytrzymałością. Woda wtłaczana do filtra zostaje dogłębnie oczyszczona przez pojedyncze ziarenka piasku, które skutecznie wyłapują nawet najmniejszy brud w postaci stałej. Podobnymi cechami charakteryzują się filtry na bazie szkła, które diametralnie zmniejsza ryzyko rozwoju w ich wnętrzu różnych bakterii i drobnoustrojów.

Rodzina filtrów do basenu FilterLogic

Rodzina filtrów do basenu FilterLogic

 

Cechy dobrego filtra do basenu

Nie bez powodu filtry do basenu różnią się zależnie od producenta, a wybór odpowiedniego stanowi nie lada problem nawet dla profesjonalistów. Dobre filtry marki Filter Logic są między innymi bardzo precyzyjnie i szczelnie wykonane. Wszelkie błędy konstrukcyjne mogą wywołać wiele kłopotów związanych np. z żywotnością pompy i nie tylko, dlatego zdecydowanie warto wybierać modele pochodzące od znanych i lubianych producentów. Tylko w ten sposób uchronisz się od kosztownych awarii, które nie należą do rzadkości.

Dobry i wart zakupu filtr do wody powinien także poprawnie filtrować wodę przez cały czas jego przydatności. Kwestia ta jest szczególnie istotna w przypadku filtrów papierowych, których cechy filtracyjne zależą głównie od gęstości tkaniny, związanej np. z liczbą włókien czy gęstością. Cienkie filtry, które łatwo ulegają uszkodzeniom mechanicznym, bardzo często pracują w prawidłowy sposób jedynie przez kilka dni po ich montażu. Warto także, aby filtr był wyposażony w dodatkowe nowinki techniczne, które poprawiają sposób jego działania. Dla przykładu niektóre modele marki Pleatco mają zastosowaną technologię Antimicrobial End Caps w postaci przeciwbakteryjnych zaślepek redukujących ryzyko rozwoju niektórych bakterii i drobnoustrojów. Inną godną zainteresowania techniką zastosowaną w filtrach Pleatco jest Longer Service Life-Clean, która wydłuża czas pomiędzy czyszczeniem filtra, a także Free Flow Core, która z kolei zapewnia stały spadek ciśnienia i szybszy przepływ wody.

Montaż i konserwacja filtrów do basenu

Filtry basenowe służą do filtracji i usuwania zanieczyszczeń znajdujących się w wodzie, dlatego każdy należy bezwzględnie oczyszczać co pewien czas. Producenci podają zakres czasu pracy danego filtra zazwyczaj w dniach lub tygodniach i nie należy go nigdy przekraczać. Zapchanie materiału może bowiem skutkować pogorszeniem pracy i jego zniszczeniem. Dla przykładu w filtrze Pleatco PJZ16-F2L producent zaleca czyszczenie filtra co 1 tydzień w przypadku szczególnie zanieczyszczonych basenów lub co 2 tygodnie w przypadku zbiorników stosunkowo czystych i wolnych od widocznych zanieczyszczeń stałych.

Sama wymiana filtra jest bardzo prosta i można ją wykonać w raptem kilka minut. Zawsze przed rozpoczęciem prac należy bezwzględnie odłączyć pompę od zasilania i przystąpić do odkręcenia pokrywy filtra. Nie obejdzie się także bez wyciągnięcia specjalnej uszczelki i dodatkowej przykrywki samego filtra. Po jej otwarciu możemy wysunąć wkład i wymienić go na inny bądź przejść do jego płukania.

Płukanie filtra należy wykonać czystą wodą pod ciśnieniem, np. za pomocą węża ogrodowego, pamiętając jednak, aby go nie uszkodzić. Bardzo często dobrym pomysłem okaże się także zastosowanie płynów bez generowania piany i zanurzenie filtra w odczynie np. na kilkanaście godzin. Oznacza to, iż warto zakupić dwa filtry, z których jeden będzie zawsze czysty i gotowy do natychmiastowej wymiany.

Dodaj komentarz:

Komentarze do wpisu (0)

Tagi
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium