Rabaty na dostawę

Zrób zakupy za 100 zł i więcej - dostawa do punktu Poczty Polskiej wyniesie 6,50 zł.

Zrób zakupy za 199 zł i więcej - dostawa do punktu Poczty Polskiej wyniesie 0,00 zł

Dlaczego woda jest mokra? 0
Dlaczego woda jest mokra?

Woda jest mokra i już! Każdy z nas wie o tym od najmłodszych lat. Ale dlaczego jest mokra? O tym uczyliśmy się w szkole na lekcji chemii i fizyki. Jeżeli nasz zawód nie jest związany z dziedzinami chemii i fizyki mogliśmy zapomnieć o tym czego nauczyliśmy się w szkole. Warto wiedzę odświeżać, dla siebie, z ciekawości do otaczającego nas świata. Postaramy się najprościej wytłumaczyć, tak z „polskiego na nasze” jak to się dzieje, że woda jest mokra.

Woda H2O czyli cząsteczka wody składa się z jednego atomu tlenu (O) i dwóch atomów wodoru (H). cząsteczka ta wygląda w przybliżeniu jak taka „główka misia” gdzie pyszczek to atom tlenu a uszy to atomy wodoru. Atomy wodoru i atom tlenu mają jeden wspólny interes. Tlen ma 6 elektronów na swojej ostatniej powłoce ale chciałby mieć 8 a wodory mają po 1 elektronie a chciały by mieć po 2 dlatego się przyciągają aby móc wzajemnie korzystać z elektronu kolegi. Nazywa się to w chemii wiązaniem.
Siła przyciągania się do siebie tych „misiowych głów” czyli cząsteczek wody nie jest jakoś specjalnie mocna. Można to porównać do zachowania małego dziecka, które bawi się zabawką ale jak tylko zobaczy inną bardziej interesującą rzecz, porzuca tę którą bawiło się wcześniej i zmierza ku nowej. Podobnie cząsteczki wody (nasze misie) siła ich wzajemnego przyciągania jest mniejsza niż przyciąganie ich np. do skóry, ubrania, czy innej powierzchni. Dlatego jeśli zostaniemy opryskani wodą to nie wystarczy że otrzepiemy się i pozbędziemy się wody, ale woda przylegnie do nas i wsiąknie w nasze ubranie, ponieważ cząsteczki wody (misie) wolą kolegować się z nami a nie z innymi cząsteczkami wody. Dlatego jesteśmy mokrzy. Aby usunąć wodę konieczne jest użycie pewnej siły, czyli wytarcie jej ściereczką, ręcznikiem, lub należy poczekać aż wyschnie.

Tak wygląda w uproszczeniu kwestia mokrej wody:) Ogólnie jak wiemy woda jest niezbędna do życia, do picia, do celów sanitarnych i higienicznych. Jeśli chodzi o wodę pitną to dbajmy o to aby była ona zdrowa i czysta. Taką wodę wolną od zanieczyszczeń i doskonałą w smaku zapewnią nam wszelkiego rodzaju filtry do wody. Filtry stosuje się w dzbankach filtrujących, w butelkach z filtrem, w bateriach kranowych, w domowych systemach uzdatniania wody. Sklep Aquamelior posiada szeroką ofertę produktów do filtracji wody i nie tylko. Oferuje także kawę i akcesoria do sprzętów AGD.

Dodaj komentarz:

Komentarze do wpisu (0)

Tagi
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl