Rabaty na dostawę

Zrób zakupy za 100 zł i więcej - dostawa do punktu Poczty Polskiej wyniesie 6,50 zł.

Zrób zakupy za 199 zł i więcej - dostawa do punktu Poczty Polskiej wyniesie 0,00 zł

Historia kawy w Polsce 0
Historia kawy w Polsce

Trwa narodowa edukacja w TVP . Można mówić wiele ale nudy z TVP nie ma. Wpadki za wpadkami czasem zabawne czasem irytujące. Mamy czas tzw. kwarantanny, życie przeniosło się totalnie do sieci. Jak nie pracujemy i nie odrabiamy lekcji z dziećmi to czytamy wszelkiego rodzaju wiadomości, wymieniamy poglądy, również na temat polskiej edukacji. Jak już się tak narodowo uczymy to może mała lekcja historii o kawie. Jak długo kawa jest w naszym kraju, jak ją poznano, jak rozwijała się kultura picia kawy? Przedstawimy kilka faktów o kawie.

Kawa dotarła do Polski w XVII wieku. Przytransportowali ją ze sobą Turcy, którzy w ówczesnym czasie panowali nad Mołdawią. Początkowo smak kawy nie przypadł do gustu Polakom. Gorzki, czarny napój raczej odstraszał. Znalazł się jednak zwolennik kawy, to Jan III Sobieski. Wiedział, że ten napój zawojuje kiedyś świat. Kawa większą popularność zyskała dopiero na przełomie wieków XVII/XVIII. Spożywano ją jednak bez żadnych dodatków, ale wreszcie ktoś wpadł na to by do kawy dodać śmietany, mleka, a nawet soli. Okryto, iż to zmienia i podkręca jej smak. Potem to już poszło: powstało Latte, Capuccino … Nie nie, jeszcze nie, ale od tamtej pory picie kawy bez dodatków było już tylko metodą umartwienia się za czasów Piastów.

Kawa rozlała się po kraju, najpierw jej woń rozeszła się po Gdańsku. To tam zaczęto tworzyć pierwsze kawiarnie czyli tzw. Kafehauzy. Życie towarzyskie kwitło. Kawa przestała być dostępna tylko dla elity, ale częstowano nią również w prywatnych domach przyjmując gości. Z biegiem czasu w ok. 1844 rok dotarła do Warszawy i Krakowa, a wiadomo miasta te to najwięksi balangowicze :) Zaczęto dodawać do kawy alkohol, a Kafehauzy miały klubowy charakter.

Okres drugiej wojny światowej to krytyczny moment dla kawy w Polsce, brakowało kawy w tym okresie. Do tego stopnia ludzie byli spragnieni kawy, że wytwarzali ją z żołędzi, które palono na płycie kuchennej, a następnie przygotowywano napar. Niestety ze smakiem kawy nie miało to zbyt wiele wspólnego.
Okres powojenny i PRL dalej brakuje kawy, ale co sprytniejsi są w stanie ją załatwić. Za kawę można było załatwić wiele ważnych spraw nie do załatwienia. Kawa opanowała wszystkie biurowce i urzędy. Ponieważ urzędnicy potrafili załatwić te sprawy nie do załatwienia w zamian za kawę. Pracownicy pili kawę za kawą, zalewaną gorącą wodą w zwykłych szklankach w metalowych lub plastikowych uchwytach, a do kawy obowiązkowa wuzetka. Dzień pracy płynął miło i przyjemnie.
Lata 90 - kawa zaczyna być dostępna dla każdego. Otwarte rynki zagraniczne, sprawiają że na Polskim rynku pojawia się wiele gatunków kawy. Pierwsze reklamy kawy, walka konsumencka ruszyła. Kto z nas nie pamięta rodziców pijących kawę popołudniu, dla dzieci był to napój bardzo intrygujący. Nie raz padło pytanie co Oni w tej kawie widzą, przecież to jest gorzkie i niedobre. Ale dla większości z nas zrozumienie przyszło z wiekiem. :)

Dobrnęliśmy do wieku XXI gdzie kawa to podstawa. Polak nie potrafi sobie wyobrazić dnia bez kawy. Zmieniły się sposoby parzenia kawy, powstały nowoczesne ekspresy do kawy. Przygotowanie kawy sprowadza się do przyciśnięcia jednego guzika. Mamy tysiące gatunków kaw. Poszukujemy coraz to nowych smaków, tworzymy kompozycje smakowe, które przenoszą nas w inny wymiar. Kawa to sposób na życie, na zarabianie, pasja, hobby.
Kilka godnych polecenia kaw znajdziecie w sklepie Aquamielior. Kawy ziarniste, mielone i kapsułki.

 

Dodaj komentarz:

Komentarze do wpisu (0)

Tagi
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl