Rabaty na dostawę

Zrób zakupy za 100 zł i więcej - dostawa do punktu Poczty Polskiej wyniesie 6,50 zł.

Zrób zakupy za 199 zł i więcej - dostawa do punktu Poczty Polskiej wyniesie 0,00 zł

Koronawirus - panika, czy rozsądek? 2
Koronawirus - panika, czy rozsądek?

Każdy chyba wie jaka jest aktualna sytuacja w Polsce. Kilka dni temu zdiagnozowano pierwszy przypadek koronowirusa w Polsce. Było to dokładnie w Jeleniej Górze. Nie trzeba było długo czekać jak pojawiły się nowe przypadki, i pojawiają się dalej z dnia na dzień, z godziny na godzinę.

Z upływem czasu podejmowane są coraz to dalej posuwające się decyzje mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa. Odwołano imprezy masowe, zawody sportowe, a mecze odbywały się bez udziału publiczności. 11 marca podjęto decyzję o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych, szkół, przedszkoli, żłobków zarówno publicznych jak i niepublicznych, na okres 2 tygodni.

Co to jest koronawirus?
Media i internet od dłuższego czasu przybliżają nam czym jest koronawirus? Jest to niezidentyfikowany dotychczas wirus oddechowy. Pierwsze przypadki zachorowania pojawiły się w Wuhan w Chinach. Wtedy jeszcze nikt z nas nie zdawał sobie sprawy, że rozprzestrzeni się on tak szybko i to na cały świat. Oficjalną nazwą choroby wywołaną przez SARS-CoV-2 (2019-nCoV) jest COVID-19. Choroba zaczyna się w płucach podobnie jak grypa, rozszerza się głównie przez kichanie i kaszel. Wirus utrzymuje się na przedmiotach przez długi czas przez co bardzo szybko może się rozprzestrzenić. Jeżeli będziemy mieli kontakt z powierzchnią, na której znajdował się wirus, a potem dotkniemy nosa, ust lub oczu, istnieje duże ryzyko, że zachorujemy.
Infekcja ma 3 etapy rozwoju, pierwszy etap to łagodne objawy choroby, drugi to niezagrażające życiu zapalenie płuc, po tygodniu rozwinąć może się ciężkie zapalenie płuc wraz z ostrą niewydolnością oddechową.

Okres inkubacji wirusa od momentu zakażenia do chwili kiedy pojawiają się pierwsze objawy to 1 do 14 dni, przy czym średni czas to około 5 dni.
Pierwsze objawy choroby to kaszel, wysoka gorączka, duszności, spłycenie oddechu. Koronawirus najbardziej niebezpieczny jest dla osób starszych, małych dzieci, kobiet w ciąży, osób z cukrzycą, nadciśnieniem i chorobami dróg oddechowych.

Jaka uchronić się przed koronawirusem?
Aby zmniejszyć ryzyko zakażenia należy przestrzegać standardowych zasad higieny:

- częste mycie rąk wodą z mydłem intensywnie przez minimum 30 sekund, a także stosowanie specjalnych żeli myjących i środków dezynfekujących

- unikanie dotykania twarzy, ust i oczu niemytymi rękoma,

- uczenie wszystkich, że kichamy i kaszlemy wyłącznie w chusteczkę lub w zgięcie łokcia (nigdy w dłoń!), co więcej chusteczkę od razu wyrzucamy do kosza,

- czyszczenie i dezynfekcja często dotykanych przedmiotów lub powierzchni, np. blatów, zabawek, klawiatury.

- ograniczenie bliskiego kontaktu z osobami, które są przeziębione lub mają objawy grypy (jeżeli jest to ktoś bliski i musimy się nim opiekować, warto zaopatrzyć się na zapas w specjalne maseczki medyczne - ochronne)

- ograniczenie wychodzenia do miejsc publicznych, do dużych skupisk ludzi, dużych centr handlowych, hipermarketów itp. 

Ponad to wirus COVID-19 nie jest odporny na ciepło, ginie w temperaturze 26-27 stopni Celcjusza. Dlatego jednym z zaleceń jest picie dużo wody - ciepłej wody oraz częste wychodzenie na słońce. Picie wody jak widać jest prozdrowotne w każdej sytuacji. Staraj się nawilżać gardło jak najczęściej, czyli pij wodę małymi łykami nawet co 15 minut. Dlaczego jest to takie ważne? Jeśli wirus dostał się do jamy ustnej to pijąc wodę zostanie spłukany do żołądka a tam zostanie zniszczony przez kwas żołądkowy. Jeśli organizm nie będzie wystarczająco nawodniony wirus z łatwością przebije się przez drogi oddechowe i trafi do płuc. Dlatego miejmy w każdej sytuacji pod ręką butelkę wody może być butelka z filtrem, wtedy dbamy też o środowisko. W domu w pracy, korzystajmy z dzbanków filtrujących, gotujmy wodę przefiltrowaną. Pijmy ciepłe herbaty, kawy przygotowywane na bazie wody przefiltrowanej. Akcesoria do filtrowania wody dostępne w bardzo bogatej ofercie w sklepie Aquamelior.

Na koniec ciekawostka, nie ma potwierdzenia czy jest to sposób miarodajny ale Tajwańscy eksperci aby sprawdzić czy jesteśmy zarażeni polecają pewien sposób, który można stosować codziennie rano. Weź głęboki oddech i wstrzymaj oddech dłużej niż 10 sekund. Jeśli pomyślnie zakończysz badanie bez kaszlu, dyskomfortu, napięcia itp., w zasadzie oznacza to brak infekcji.

Dodaj komentarz:

Komentarze do wpisu (2)

14 czerwca 2020

aaa

15 lipca 2021

Wirus ginie w 27 stopniach? Temperatura zdrowego człowieka to 36.6. w Indiach ten wirus powinien sam ustąpić itd. Bzdura.

Tagi
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl