Darmowa dostawa od 299zł

Zrób zakupy za 299 zł i więcej - dostawa do punktu DPD Pickup wyniesie 0,00 zł

Palenie kawy – na czym polega i jakie są typy? 0
Palenie kawy – na czym polega i jakie są typy?

Palenie kawy – na czym polega i jakie są typy?

W wiadomościach, jakie często otrzymujemy od Państwa, jest pytanie – o co chodzi z tym całym paleniem kawy i jaką mam wybrać, aby mi smakowała? W dzisiejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Nie każdy o tym wie, ale świeże ziarna kawy przed paleniem posiadają delikatny, pistacjowy kolor, a wraz z wypalaniem mocno zmieniają swój charakter – w zależności od stopnia palenia zmieniają swój smak, kolor i nabierają aromat.

Surowe ziarna kawy przed paleniam

 

Proces palenia kawy – czym się różni?

Najprościej rzecz ujmując – jest to proces oddziaływania ciepłem na ziarna kawy w celu wydobycia z nich złożonego smaku. Zasadniczo rozróżniamy 3 rodzaje palenia kawy – jasno palona, średnio palona i ciemno palona.

 

Stopień palenia kawy – co oznacza?

Jasny stopień palenia kawy charakteryzuje się wypalaniem w temperaturze około 180-200 stopni Celsjusza. Ziarna przybierają złocisty odcień. Mają delikatny smak, a samo ziarno nie jest pokryte olejkiem – jest matowe. Krótkie palenia powoduje, że nuty smakowe są znacznie lepiej wyczuwalne. W zależności od regionu poczujemy kwiatowe, owocowe lub czekoladowe nuty smakowe. Jasno palona kawa zazwyczaj posiada wyższy poziom kofeiny i jest bardziej kwaskowata.

Kolejnym etapem jest średni stopień wypalania kawy. Tutaj temperatura ziaren osiąga około 210 stopni. W tym przypadku ziarna dalej pozostają matowe i przybierają ciemniejszy odcień brązu. Nuty smakowe są bardziej zróżnicowane. Ziarna tracą swoją kwaskowatość lub jest ona na dosyć niskim poziome. Poziom kofeiny jest mniejszy niż w przypadku ziaren jasno palonych, ale nadal wyższy niż w tym palonych na ciemno.

Ostatnim stopniem jest ciemne palenie kawy, które odbywa się w temperaturze do 240 stopni. W tym przypadku ziarna pokryte są olejkami i nabierają połysku. Ziarna mają ciemny kolor, który można porównać do ciemnej czekolady. Kawa zyskuje mocny i wyrazisty aromat. W nutach smakowych najczęściej występuje ciemna czekolada, orzech. Ciemno palona kawa mocne wyrównuje bukiet i niweluje nuty smakowy charakterystyczne dla regionu i plantacji. Jeżeli chodzi o poziom kofeiny, to ten jest bardzo niski. Ciemne ziarna bardzo często wybierane są do zaparzania w ekspresach ciśnieniowych w szczególności do produkcji espresso.

Warto zwrócić uwagę, że kawa w zależności od regionu, z jakiego pochodzi, może mieć różny kolor ziarna po paleniu. Poddane temu samemu procesowi ziarno np. z Afryki będzie mieć inny kolor niż to z Ameryki Południowej.

Proces palenia kawy

Czym jest crack?

Skoro wiemy już, czym różnią się stopnie palenia, to warto wspomnieć o tzw. cracku, czyli trzaskaniu ziaren podczas procesu palenia. Pod wpływem wysokiej temperatury zostaje uwolniona znajdująca się w ziarnie woda i zamienia się w parę. Przez wzrastające ciśnienie, ziarna zwiększają swój rozmiar czemu towarzyszy charakterystyczne pęknięcie – crack – co doprowadza do uwolnienia się znajdującej w środku pary. Odgłosem przypomina to ziarna popcornu podczas pękania. Podczas pierwszego strzelania ziarna pozbywają się swojej naturalnej skórki. Na dalszym etapie wypalania dochodzi do kolejnego strzelania, ale delikatniejszego. Jak crack ma się do stopnia wypalania? Według założeń kawa jasno opalana, to taka po pierwszym i przed drugim strzelaniem. Kawa średnio palona ma przerwany proces wypalania po rozpoczęciu drugiego pękania, a ciemno palona kawa to ta po drugim trzaskaniu.

 

Jaką kawę wybrać?

Wszystko zależy od tego, jaką formę serwowania preferujemy. Kawa jasno palona zdecydowanie polecana jest fanom alternatywnego parzenia kawy jak np. aeropress, czy dripper. Taka forma przygotowania najlepiej uwalnia cały smak i aromat zamknięty w ziarnie. Z kolei miłośnikom kawy z ekspresu ciśnieniowego (cappuccino, espresso) zalecamy sięgnięcie po kawy średnio i ciemno palone. 

Zapraszamy do zapoznania się z naszym szerokim wyborem kaw. W naszej ofercie znajdują się kawy ziarniste, kawy mielone, kawy instant oraz kawa w kapsułkach. Oferta jest stale rozwijana i powiększana. 

Dodaj komentarz:

Komentarze do wpisu (0)

Tagi
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium