Rabaty na dostawę

Zrób zakupy za 100 zł i więcej - dostawa do punktu Poczty Polskiej wyniesie 6,50 zł.

Zrób zakupy za 199 zł i więcej - dostawa do punktu Poczty Polskiej wyniesie 0,00 zł

Pielęgnacja i nawodnienie Storczyków 0
Pielęgnacja i nawodnienie Storczyków

Storczyki to kwiaty bardzo okazałe, piękne, cieszą nasze oko bardzo długo obfitymi kwiatami. Żeby jednak tak było trzeba o storczyka odpowiednio zadbać. To roślina bardzo delikatna i niewłaściwa pielęgnacja może sprawić iż kwiaty niszczeją, jest ich mniej, aż w końcu obumierają. Warto zapoznać się z kilkoma radami jak zaopiekować się storczykiem.

Jak dbać i podlewać storczyki?

Jak każda roślina storczyki do życia potrzebują dwóch podstawowych składników: światła i wody.
Rośliny te lubią miejsca nasłonecznione i jasne, ale nie do przesady. Storczyka najlepiej postawić na parapecie okna od strony wschodniej lub zachodniej. Odpowiednia dla nich temperatura to latem około 24 stopni Celcjusza a zimą około 18 stopni Celcjusza. W okresie letnim podczas bardzo wysokich temperatur, roślinę można wystawić na balkon w zacienione miejsce aby jej zapewnić troszkę chłodniejsze otoczenie. Nie wystawiajmy storczyków na mocne gorące słońce ponieważ ich kwiaty mogą zostać zwyczajnie poparzone przez promienie słoneczne.

Jaka woda do podlewania storczyków?

Ogólnie kwiaty te lubią wysoką wilgotność powietrza (60-80%). Podlewamy je obficie ale nie tak żeby stały długo w dużej ilości wody. Ziemia w doniczce powinna być wilgotna ale pamiętajmy odlać nadmiar wody z podstawka. Korzenie nie lubią stać w wodzie, mają wtedy tendencje  do gnicia i łapania chorób grzybicznych. Podlewamy raz na 7-10 dni w zależności od wilgotności ziemi. Kiedy widzimy, że cała ziemia w doniczce jest sucha wtedy obficie podlewamy wodą o temperaturze pokojowej. Jak sprawdzić czy ziemia jest do spodu doniczki sucha? Po prostu oceniamy to po wadze doniczki. Istnieje przekonanie że najlepsza woda do podlewania storczyków to woda destylowana. Chodzi tu jednak o to aby woda była miękka, bez dużej ilości kamienia i innych zanieczyszczeń. Nie musimy kupować butelkowanej wody destylowanej i generować tym samym odpady. Taką wodę miękką możemy otrzymać przez przefiltrowanie zwykłej kranówki w dzbanku filtrującym, przez filtr z węglem aktywnym. Delikatną strukturę tej pięknej rośliny możemy porównać do naszego ludzkiego organizmu, który również bez wody i światła nie przeżyje. Tak jak rośliny i my ludzie potrzebujemy zdrowej, wolnej od zanieczyszczeń wody pitnej, którą możemy otrzymać dzięki filtracji, w dzbankach filtrujących, w butelkach z filtrem, dzięki filtrom podzlewowym, stacji uzdatniania wody lub systemie odwróconej osmozy. Wszelkiego rodzaju filtry i akcesoria do filtracji wody znajdziemy w sklepie Aquamelior.

Jak przesadzać storczyki?

Podłoże dla storczyków powinno być przewiewne, lekkie i przepuszczające powietrze i wodę. Specjalną ziemię do storczyków można kupić gotową w sklepie ogrodniczym lub przygotować samemu z pokruszonej, rozłożonej kory sosnowej, kawałków styropianu, mchu torfowca (lub torfu wysokiego) i kawałków węgla drzewnego. Roślinę przesadzamy wtedy gdy widzimy, że korzenie nie mieszczą się w obecnej doniczce, lub gdy ziemia jest zbyt zbita aby móc z łatwością przepuszczać powietrze i szybko wysychać. Dobieramy podobne naczynie z tego samego materiału tylko większe. Jeśli storczyk rósł w plastikowej doniczce to przesadzamy go również do plastikowej donicy, jeśli w ceramicznej to do ceramicznej itd.

Podsumowując aby cieszyć się pięknie kwitnącymi storczykami, musimy troszkę przyłożyć się do ich pielęgnacji. Pozyskać trochę wiedzy i nabrać doświadczenia. Każdej roślinie trzeba poświęcić czas i uwagę a na pewno odwdzięczy się pięknym wyglądem.

Dodaj komentarz:

Komentarze do wpisu (0)

Tagi
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl