6 rodzajów herbaty - ten sam liść
Dziś zdradzimy tajniki herbacianych mikstur. Chociaż w Polsce wciąż jeszcze przyjęło się spożywać w największych ilościach kawę czarną, ekspresową, to miłość do herbaty, herbaciany trend, poszukiwania i moda na wschód pomaga w przyjmowaniu nowości albo może właśnie sięganiu do korzeni! Bo jakby na to nie patrzeć, wszystkie wymienione herbaty w poniższym artykule są pochodzą z jednej rośliny. Rożni je tylko sposób przygotowania. I o tych niuansach dziś opowiemy!
Rodzaje herbaty
Herbata zielona
Najstarszy z rodzajów herbaty, najbardziej popularny w Azji. Napar może być koloru od żółtego do zielonego, w zależności od gatunku. Najczęściej ma delikatny smak i ożywczy aromat.
Herbata czerwona (pu-erh)
Ze względu na właściwości odchudzające staje się coraz bardziej znana i popularna. Jej ziemisty smak i aromat spowodowany jest fermentacją oraz leżakowaniem. Prasuje się ją często w formę cegiełek czy gniazdek.
Herbata żółta
Ten rodzaj ma zbliżony proces fermentowania do herbaty zielonej. Podczas fermentacji nieenzymatycznej zyskuje żółty kolor. Ten rodzaj herbaty jest rzadko spotykany, a co za tym idzie, także drogi.
Herbata biała
Jest to niezwykle delikatna herbata powstała ze starannie zebranych najmłodszych liści i pączków. Często jej liście pokrywa biały meszek, stąd nazwa. Ten rodzaj herbaty dostarcza bardzo subtelny, delikatny w smaku i aromacie napar.
Herbata oolong
Oolong należą do herbat częściowo utlenionych, zajmują miejsce pomiędzy herbatami zielonymi, a czarnymi. Ich smak różni się między sobą, dodatkowo niektóre z nich mogą być także palone. Ich smak, aromat i zapach jest określany zazwyczaj jako kwiatowy, miodowy, orzechowy.
Herbata czarna
Wspomniana już najpopularniejsza herbata nie tylko w Polsce, ale i całej Europie. Charakterystyczny smak i aromat to skutek pełnej fermentacji. Spożywanie jej stało się w wielu miejscach Europy ważnym elementem kulturowym i tradycją.
Najbardziej znane typy i gatunki herbat
Zielonej: Sencha, Gunpowder oraz Long Jing
Czerwonej: Pu-erh "luzem" oraz pu-erh w formie gniazda
Żółtej: Junshan Yin Zhen
Białej: Pai Mu Tan, Cesarska Perła
Oolong: Oolong milky oraz Tie Guan Yin
Czarnej: Yunnan Golden Tips oraz Darjeeling
Oksydacja
Inaczej utlenianie. Czyli to, co dzieje się z jabłkiem po jego przekrojeniu. Ten sam proces zachodzi w herbacie. Następuje chemiczne łączenie substancji chemicznych z tlenem.
Taka spontaniczna oksydacja ma miejsce także w przypadku herbat białych, oolong i czarnych podczas fazy suszenia. A kontrolowana już oksydacja następuje później dla oolongów i czarnych i jest elementarnym elementem w procesie ich wytwarzania.
A dla ciekawskich poniżej przydatna tabelka jak wygląda proces w przypadku z każdego rodzaju herbat.
Mamy nadzieję, że po tej lekturze chętniej sięgniecie po herbaty, w których widać liście, nie są starte na muł i zamknięte w sztucznej ekspresowej torebce… :)
Spodobał Ci się temat herbaty? Zobacz także Ceremonię herbaty w plenerze – film!
Dodaj komentarz: