Rodzaje wody

Na rynku jest dostępnych wiele wód butelkowanych. Niestety badania pokazują że ludzie nie rozróżniają poszczególnych rodzajów wód. Generalnie dzielone są one na wody gazowane i niegazowane. Każda woda kupiona w sklepie to zdaniem wielu osób woda mineralna i że jest ona najzdrowsza na świecie bo ze sklepu, wyprodukowana, zamknięta w szczelnych butelkach. Prawda jest taka że nie dla każdego wysoko zmineralizowana woda jest korzystna dla zdrowia.
Pokrótce przedstawimy rodzaje wód dostępnych na rynku.

" />

Darmowa dostawa od 299zł

Zrób zakupy za 299 zł i więcej - dostawa do punktu DPD Pickup wyniesie 0,00 zł

Rodzaje wody 0
Rodzaje wody

Na rynku jest dostępnych wiele wód butelkowanych. Niestety badania pokazują, że ludzie nie rozróżniają poszczególnych rodzajów wód. Generalnie dzielone są one na wody gazowane i niegazowane. Każda woda kupiona w sklepie to zdaniem wielu osób woda mineralna i że jest ona najzdrowsza na świecie bo ze sklepu, wyprodukowana, zamknięta w szczelnych butelkach. Prawda jest taka że nie dla każdego wysoko zmineralizowana woda jest korzystna dla zdrowia. Pokrótce przedstawimy rodzaje wód dostępnych na rynku.

W Polsce, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 2003 roku, produkuje się obecnie cztery rodzaje wód.

Wody naturalne źródlane


Są to wody czerpane z płytszych warstw podziemnych. Woda źródlana to woda raczej nisko mineralizowana choć czasem można spotkać wodę źródlana o średnim stopniu zmineralizowania. Takie wody mają mniej niż 1000 mg składników mineralnych w litrze. Ich skład chemiczny może czasem ulegać zmianie ze względu na uwarunkowania geologiczne.

Wody naturalne mineralne


Są to wody pozyskiwane dzięki głębinowym odwiertom. Wody mineralne mają raczej stały niezmienny skład chemiczny. Takie wody jak sama nazwa wskazuje są wysoko lub średnio zmineralizowane. Zawierają co najmniej 1000 mg składników mineralnych w litrze.

Wody stołowe


Są to wody które otrzymuje się w wyniku zmieszania naturalnej wody źródlanej lub wody wodociągowej z różnymi składnikami mineralnymi lub z wodą mineralną. W przypadku wód stołowych nie mamy już do czynienia z przedrostkiem „naturalna” a to dlatego, że w toku produkcji jej skład chemiczny może ulegać zmianie. Taka woda stołowa idealni gasi pragnienie. Zalecana jest osobom pracującym fizycznie, sportowcom. Wyczerpanie fizyczne powoduje większe zapotrzebowanie na ilości określonych składników mineralnych.

Wody naturalne lecznicze

Wody te pochodzą ze źródeł leczniczych. Zawierają nie mniej niż 1000 mg składników mineralnych w jednym litrze oraz co najmniej jeden składnik leczniczy. Stężenie tego składnika musi być odpowiednie tak, aby znacząco wpływał na organizm człowieka. Wody naturalne są pozyskiwane z głębokich warstw ziemi dlatego są bardzo nisko zanieczyszczone. Przez lata wypłukiwały cenne minerały korzystne dla zdrowia. Zawartość minerałów w jednym litrze wody naturalnej to od 500mg do 1500 mg. Najczęściej są to: magnez, wapń, sód, siarczany, chlorki i węglany.
Wyróżniamy wody naturalne:
- nisko zmineralizowane. Nasycenie minerałami nie przekracza 500 mg na litr (na poziomie wody źródlanej).
- średnio zmineralizowane. Mają 500-1500 mg/l minerałów.
- wysoko zmineralizowane. Zawierają one ponad 1500 mg minerałów w litrze.

Należy pamiętać że tylko wody naturalne źródlane oraz woda wodociągowa po dodatkowym przefiltrowaniu nadaje się do codziennego nieograniczonego spożywania. Z tych właśnie wód najlepiej przyrządzać posiłki dla dzieci. Z pozostałymi wodami należy uważać. Ich nasycenie składnikami mineralnymi jest na tyle znaczące, że można przedawkować któryś z nich co może wpłynąć źle na nasze zdrowie.
Nie należy również przesadzać z piciem wódy leczniczych. Działają one leczniczo na niektóre schorzenia ale kurując się nimi na własną rękę może wyrządzić więcej szkody niż pożytku.
W nadmiarze mogą negatywnie wpłynąć na czynność wątroby i nerek. Oczywiście wypijając jedną szklankę dziennie nie zaszkodzi, ale jeśli planujemy pić takie wody częściej to powinniśmy skonsultować to z lekarzem.
Najlepiej na co dzień spożywać wodę wodociągową po przefiltrowaniu. Wodę można filtrować przy pomocy dzbanków filtrujących, butelek z filtrem, baterii kranowych z filtrem, stacji uzdatniania wody, systemów odwróconej osmozy. W sklepie Aqumalior można zakupić wiele różnych produktów do filtracji wody. Spożywając przefiltrowaną wodę wodociągową, produkujemy mniej odpadów oraz ograniczamy wydatki na wodę butelkowaną.

Dodaj komentarz:

Komentarze do wpisu (0)

Tagi
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium