Rabaty na dostawę

Zrób zakupy za 100 zł i więcej - dostawa do punktu Poczty Polskiej wyniesie 6,50 zł.

Zrób zakupy za 199 zł i więcej - dostawa do punktu Poczty Polskiej wyniesie 0,00 zł

O wodzie z kranu 0
O wodzie z kranu

Jest wciąż w świadomości wielu z nas przekonanie, że woda z kranu może zaszkodzić.
Jest ono błędne i wywodzi się jeszcze z przed kilkunastu tak, kiedy woda rzeczywiście była bardzo wątpliwej jakości… Tak utarły się nawyki i stereotypy. Jednak przez ostatnich kilkanaście lat dokonał się niesamowity postęp technologiczny w obszarze wody wodociągowej.

Czy woda z kranu jest bezpieczna? Czy można pić wodę z kranu?

 

ZMIANY W PRZEPISACH

Przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne w ostatnich latach dokonały ogromnego postępu w zakresie modernizacji sieci. Wielomilionowe inwestycje umożliwiły dystrybucję oczyszczonej wody oraz regularne badania jej stanu. Wewnętrzne laboratoria na bieżąco kontrolują stan wody dostarczanej do odbiorców. Ponadto stan wody weryfikują też regionalne stacje sanitarno-epidemiologiczne. Badają one wodę wypływającą z wodociągów, ale także tę, pochodzącą prosto z domów czy mieszkań.
Jakość wody kranowej jest także poddana europejskim oraz krajowym ustawom: Rozporządzenie Ministra Zdrowia dnia 29 marca 2007 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, z późniejszymi poprawkami. Nakłada ona na wodociągi obowiązek dostarczania wody bezpiecznej dla zdrowia konsumentów.

 

CHLOR JAKO ŚRODEK DEZYNFEKUJĄCY

Jest jednak kilka elementów, które mogą nas niepokoić, to:
- stan rur: jeśli doprowadzamy wodę samodzielnie do swojego domu ważne jest zatroszczyć się i monitorować ich stan. Jeśli za doprowadzenie wody odpowiada spółdzielnia – w ich gestii leży kontrola i naprawa awarii. W rurach też może dojść do zanieczyszczeń wtórnych.
- chlor: używany jest w sieci wodociągowej jako środek dezynfekujący, jego smak i zapach może być uciążliwy. Może też być odpowiedzialny za problemy żołądkowo-jelitowe. Warto uważać, zwłaszcza jeśli chodzi o dzieci, szczególnie w wieku niemowlęcym.

Woda z kranu jest BEZPIECZNA, jednak by zabezpieczyć się przed niechcianymi elementami (skutki stanu rur, czy wspomniany chlor) warto wodę filtrować. Dużo osady jaki pozostawia woda z kranu świadczy o obecności w niej rozpuszczonych soli, głównie węglanów magnezu i wapnia. Wodę można poddać procesowi filtrowania przygotowując napoje czy posiłki dla rodziny. Filtrowanie usuwa z wody chlor i filtracja wody sprawi, że przygotowane potrawy będą smaczniejsze. Filtrowanie zmiękcza wodę, a więc zapobiegnie to powstawaniu niechcianego osadu na czajniku, ekspresie czy innym urządzeniu AGD. Dzięki temu w kubku po wypitej herbacie nie pojawi się czarny nalot.

Na co dzień w domu wartko korzystać z dzbanków filtrujących: poza walorami zdrowotnymi, są również dopracowane estetycznie, np. kolorowe dzbanki filtrujące Dafi, lub dzbanki szklane.

Jeśli planujecie remont lub budowę domu czy mieszkania sensownie jest zastanowić się nad montażem baterii z filtrem. Mamy w ofercie filtry nakranowe oraz filtry podzlewozmywakowe z firmy Aquaphor.

Zmniejszają twardość wody, a także usuwają z wody wodociągowej wszelkie szkodliwe zanieczyszczenia- związki organiczne i metale ciężkie:

- sole wapnia i magnezu (twardość wody)
- aktywny chlor, chloroform i inne organiczne związki chloru
- metale i metale ciężkie: ołów, kadm, miedź
- fenole
- benzol
- produkty ropopochodne

 

OSZCZĘDNOŚĆ I EKOLOGIA

Jeśli stan wody w kranie nie budzi olbrzymich zastrzeżeń, a dodatkowo można poprawić go stosowaniem filtrów, to nie ma potrzeby zaopatrzania się w zapasy wód butelkowanych. Szczególnie jeśli wiele z nich może mieć podobny lub gorszy skład od wody, która płynie w naszych kranach.
Czas, pieniądze i mniej plastikowych odpadów.
A jeśli miało by Wam brakować butelki z wodą, szczególnie latem: można zaopatrzyć się w butelkę z wkładem filtrującym: dla mam, dla dzieci, dla sportowców.
A dla osób aktywnych fizycznie: są także filtry wzbogacające wodę w magnez!


O wodzie pisaliśmy już: Weź wodę w swoje ręce

 

Zapraszamy także do zapoznania się z naszymi dzbankami i butelkami filtrującymi

 

 

 

Dodaj komentarz:

Komentarze do wpisu (0)

Tagi
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl