Rabaty na dostawę

Zrób zakupy za 100 zł i więcej - dostawa do punktu Poczty Polskiej wyniesie 6,50 zł.

Zrób zakupy za 199 zł i więcej - dostawa do punktu Poczty Polskiej wyniesie 0,00 zł

Jak oszczędzać wodę? 6 prostych kroków! 1
Jak oszczędzać wodę? 6 prostych kroków!

Obecnie nikt w Polsce nie może narzekać na brak wody pitnej, jednak jest to problem globalny. Ponad połowa państw Azji, ok. 40% ludności w Afryce cierpi na jej brak dostępu do wody pitnej i choroby wywołane spożywaniem wody zanieczyszczonej.
Dane ONZ są alarmujące: organizacja szacuje, że do 2030 r. zapotrzebowanie na wodę pitną wzrośnie aż o 30%!

W Polsce świadomość tego faktu rośnie, myślimy o swoich dzieciach, wnukach i ich przyszłości.
O czego zacząć? Poniżej kilka cennych rad!


1. PERLATOR!

Co to takiego? To końcówka w formie sitka z drobnymi oczkami, która napowietrza wodę i tym samym zwiększa jej strumień. Jest to bardzo tani i łatwy sposób na zmniejszenie zużycia wody: perlatory nie są drogie, a pozwalają zaoszczędzić wodę nawet do 30% jej zużycia!


2. ZAKRĘCANIE KRANU

Standardowo: podczas mycia zębów, czy golenia. Jeśli nie posiadasz zmywarki, to podczas zmywania naczyń. Jeśli posiadasz baterie z dwoma uchwytami na wodę ciepłą i zimną warto zmienić je na jednouchwytowe: znacznie zmniejsza to czas oczekiwana na właściwą temperaturę wody!
W tym punkcie warto wspomnieć również o uszczelkach, które warto wymienić. Kapiący kran może wywołać stratę aż 5 tys. litrów rocznie!


3. DESZCZÓWKA

To fantastyczna darmowa woda, którą można używać do celów gospodarczych, jak i spłukiwania toalet. Również świetnie sprawdzi się do podlewania roślin.


4. ZMYWARKA I PRALKA

Proces zmywania naczyń, szczególnie pod bieżącą wodą, to ogromne ilości wody. Zmywarka zużywa dużo mniej wody (nawet 30% mniej), warto pomyśleć o jej zakupie.
Jednak, podobnie jak z pralką należy korzystać z tych sprzętów rozsądnie i ekonomicznie – uruchamiając je całkowicie wypełnione i ustawiając programy oszczędzające wodę i energię.


5. KĄPIEL ZAMIEŃ NA PRYSZNIC

Prysznic stanowi z reguły 1/4 zużytej wody podczas kąpieli. Jest to olbrzymia oszczędność!


6. EDUKACJA

Trzeba pamiętać o edukowaniu siebie i najbliższych. Wzorce przekazane dzieciom to bardzo ważna inwestycja w przyszłość naszej planety.:)


A jeśli chcecie wiedzieć jak do tego pić wodę, będąc oszczędnym i ekologicznym – pisaliśmy o tym we wpisie:
Kilka słów o wodzie z kranu

Z kolei wpis Weź wodę w swoje ręce to kilka słów o wodzie z kranu, filtrowanej i butelkowanej.

 

Dodaj komentarz:

Komentarze do wpisu (1)

30 kwietnia 2021

Przede wszystkim, zwłaszcza posiadając większą rodzinę, warto od razu kupić zmywarkę z 3 koszami, czyli tzw. maxi flexem. Szybciej się zwróci, no i rzadziej trzeba będzie się bawić w rozładowywanie ;-)

Tagi
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl