Rabaty na dostawę

Zrób zakupy za 100 zł i więcej - dostawa do punktu Poczty Polskiej wyniesie 6,50 zł.

Zrób zakupy za 199 zł i więcej - dostawa do punktu Poczty Polskiej wyniesie 0,00 zł

Woda z kranu czy z butelki? 0
Woda z kranu czy z butelki?

Woda z kranu - czy zdrowa?

Na początku trzeba obalić mity!
MIT 1 - Woda z kranu jest trująca.
Obecnie woda w kranach jest zupełnie inna niż 10 lat temu! Uprzedzenia na temat wody z kranu naszych rodziców, czy dziadków są obecnie zupełnie niepotrzebne. W przeciągu ostatnich lat zostało gruntownie zmodernizowanych wiele systemów uzdatniania wody. Jeśli żyjesz w dużym mieście możesz mieć pewność, że do Twojego kranu płynie uzdatniona woda. Miasta takie, jak: Warszawa, Poznań, Kraków, Gdańsk, Wrocław, Łódź, Lublin, Katowice i wiele innych miast może się pochwalić doskonałą wodą!


MIT 2 - W wodzie kranowej nie ma minerałów.
W wodzie z kranu znajdują się minerały i biopierwiastki t.j. wapń i magnez.. W Warszawie: jest to ok 250 mg/l, a w Krakowie: ponad 300 mg/litr!

 

MIT 3 - Każdy może coś do niej dosypać do wody w rurach miejskich.
Woda jest kontrolowana, również w trakcie transportu rurami. Panujące w nich wysokie ciśnienie oraz to, że znajdują się głęboko w ziemi, decyduje o tym, że nawiercenie i dodanie czegokolwiek do wody jest niemożliwe!

Informacje pochodzą ze strony: pijewodezkranu.org, gdzie powyższe mity obalają naukowcy zajmujący się na co dzień tematyką wody.

Gdzie najlepsza woda z kranu?

Według danych Europejskiej Organizacji Współpracy na rzecz Benchmarkingu (EBC) krakowska kranówka znajduje się na 2 miejscu! EBC przebadała wodę w kilkunastu krajach: Holandii, Belgii, Hiszpanii, Portugalii, Polsce, we Włoszech, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Rosji, Norwegii, Singapurze, Szwajcarii, Japonii, Francji oraz na Cyprze!

Coraz więcej miast w Polsce zachęca do spożywania wody z kranu, niektóre władze samorządowe rezygnują w urzędach z wód butelkowanych zyskując dzięki temu sporą sumę oszczędności i ograniczając zużycie plastiku! W Katowicach trwa kampania “Szluknij sie z kokotka”, do akcji przyłącza się coraz więcej restauracji, które serwują darmową wodę.
W stolicy wodę z kranu piją radni z Woli i na Bielanach, zdecydowali się także m.in. radni z Białej Podlaskiej.

Woda z kranu a mineralna

Należy rozdzielić jednak wodę butelkowaną od kranówki i wód wysokozmineralizowanych. Woda płynąca w kranach nie jest wysokozmineralizowana. Odbiłoby się to szybko na smaku potraw (zupa, czy kawa z wody mineralnej?) czy na sprzętach gospodarstwa domowego. Do przygotowania potraw najlepiej kiedy woda ma niskie stężenie minerałów, taka też jest idealna do przygotowania aromatycznych herbat czy kaw. Warto być świadomym, że wiele wód butelkowanych posiada podobne stężenie minerałów, jak woda z kranu. Należy czytać etykiety i sprawdzić jaki zasób minerałów ma woda w wodociągach w naszym mieście! Dodatkowo małe dzieci nie powinny spożywać wody wysokozmineralizowanej :). Na uwagę zasługuje woda z butelki filtrującej!

 

To może Cię zainteresować:

O wodzie z kranu 

Jak poprawić jakość wody?

Jaki filtr w domu jednorodzinnym?

Dodaj komentarz:

Komentarze do wpisu (0)

Tagi
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl